Чому ми обираємо того чи іншого партнера? Факторів, що впливають на наш вибір, багато. В соціоніці існує дуже приваблива теорія дуальності, згідно з якою існує певний тип людей, який найкраще підходить вам для шлюбу. Здавалося б все просто – шукаєш дуала, будуєш з ним сім’ю і живеш, як в казці, довго і щасливо. Звичайно, реальність – не казка і, навіть, не наукова теорія. В реальності все набагато складніше, однак, чому б не спробувати?
Ми, займаючись соціонікою багато років, постійно стикаємось з людьми, що кажуть:
– І оце мої дуали? Ні, мені такі не подобаються!
Так, зовнішня привабливість може переважувати психологічний комфорт, однак лише на перших стадіях відносин. А що потім? Та що завгодно. Можна жити і мучитись, підлаштовуватись, або розривати стосунки після того, як закінчилась романтика, «розбились рожеві окуляри» – і так постійно кружляти по колу «цукерково-букетних періодів». Якщо ви не маєте на меті створення сім’ї, то це може видаватись досить непоганою стратегією. Однак…
– Чому б не спробувати з дуалом? – запитуємо ми.
– Дуальні стосунки – це скучно. – Відповідають шукачі пригод. – Там немає розвитку, ви занурюєтесь в болото комфорту. Суцільне розслаблення і деградація.
– Ну звісно, дуальність – це вам не конфлікт і, навіть, не соціальне замовлення. Однак «деградація» – це ви щось наплутали. Дуальні стосунки сприяють легкому, природному розвитку всіх функцій партнерів. А от деградація – це, наприклад, про тотожні стосунки.
Ось що пишуть про них в сімейній терапії:
«Установка на спілкування зі схожими на себе забезпечує психологічну безпеку і комфортність спілкування, але заважає засвоєнню принципово нової інформації. Орієнтація на абсолютну схожість (коли ідеальним партнером визнається абсолютно подібна людина) значно збіднює життя і гальмує розвиток. У ситуації, коли людина впевнена в позитивній оцінці з боку інших людей, її бажання спілкуватися з несхожими на себе підвищується, здатність відчувати до них симпатію збільшується».
(с) Малкіна-Пих І.Г. Сімейна терапія
Тут явно іде мова про тотожні стосунки (або клубні). Виходить, що людина, яка обирає тождіків, обирає комфорт і безпеку, боїться нового і невпевнена в собі. Крім того такий вибір ще й гальмує її розвиток!