Тренди в психології в 2024

Що ж нас чекає в наступному році, спираючись на ті тенденції, що є вже зараз?

Зібрала для вас 8 речей, які входять в моду і, очевидно, отримають свій подальший розвиток в 2024 році.

 

  1. Усвідомленість і уповільнення

 

Ми живемо в часи, сповнені тривоги.

Усвідомленість допомагає повертати себе в теперішнє, а не крутити платівку тривожних фантазій про майбутнє чи самогризіння з приводу минулих помилок.

 

Медитації і дихальні практики допомагають розвивати усвідомленість і утримувати фокус уваги в теперішньому. Це сприяє зменшенню стресу та тривоги.

 

Люди втомились від надлишку інформації та постійної гонки за “успішним успіхом”.

 

Більше не соромно:

  • Зізнаватися в своїх помилках
  • Відпочивати, брати відпустку і вихідні
  • Полежати на дивані, погортати книгу, неспішно прогулятися в парку, повтичити в кав’ярні наодинці з собою…

 

  1. Особисті кордони 

Якщо раніше вважалось нормою підлаштовуватись під потреби інших, бути зручним і хорошим, то зараз на перший план виходять бажання і почуття особистості. Вже стає нормою говорити «ні», відстоювати свої кордони і не спілкуватись з токсичними людьми.

 

  1. Права особистості та емоційна зрілість

Кожен з нас є особистістю. А у особистості є права. Зокрема право на повагу.

Це ж стосується і дітей. Вони теж особистості. Їх потрібно поважати, рахуватись з їх думкою – так поступають емоційно-зрілі батьки. (А не бити, залякувати і принижувати. Або перекладати на них функції дорослих. Так вчиняють емоційно-незрілі)

 

Емоційна зрілість важлива і в стосунках з дорослими людьми, і зі співробітниками. Коли керівник ставиться до підлеглих не як батько до дітей (нянчиться, сварить, карає), а як дорослий до дорослих (спілкується з позиції рівного, дає завдання, зворотній зв’язок) 

 

  1. Відхід від суто позитивного мислення

 

Більше не модно без кінця бути на позитиві і безперервно посміхатись, приховувати свій сум чи невеселий настрій. Люди почали усвідомлювати, що як постійно приховувати “негативні” емоції – це може призводити до хвороб і психічних розладів.

 

Теж саме стосується іншого полюсу: “у нас в країні жахливі події, люди в окопах сидять – значить ми не маємо права радіти, відпочивати, розважатися…” Така установка так само шкодить психічному здоров’ю, як і приховування “негативних” емоцій.

 

Тобто:

Нити – можна

Радіти – можна

тренди в психології в 2024, психолог Полтава, психолог онлайн

  1. Онлайн-психологія

 

З ковідом почався глобальний перехід онлайн. І чим далі, тим ця тенденція посилюється. Наші можливості розширюються. Тепер ми можемо “ходити” до психолога не лише зі свого міста, а з будь-якого, навіть за межами країни. І навчатися також.

 

Якщо раніше всі мої групи були лише в Полтаві, то зараз група-онлайн більша за очну (в кабінеті).

В мене є клієнти з Полтави, які жодного разу не були в кабінеті, бо їм зручно працювати не виходячи з дому.

 

Крім того, в пошуках спеціаліста, вам більше не потрібно спиратися лише на рекомендації ваших знайомих. Адже зараз багато психологів ведуть соцмережі, де ви можете прочитати пости, подивитись відео і хоча б в першому наближенні зрозуміти: відгукується вам ця людина чи ні? Чи зможете ви довірити їй свої проблеми?

 

  1. Легалізація психічних розладів і психологічних послуг

Не так давно, спрямовуючи клієнта на консультацію до психіатра, потрібно було довго пояснювати, що: 

  • це ок
  • психіатр не зробить із нього овоча
  • його не прикують там до ліжка
  • не поставлять клеймо в карті, що він – псих

 

Та що казати! Навіть до психолога було соромно ходити!

Ще з тих пір в нас є традиція не здоровкатись з клієнтом першою, якщо зустрічаєш його на вулиці 

щоб його супутники не задавали питань типу:

– А хто це?

– Мій психолог

– О Боже! Ти ходиш до психолога? Ти що псих?!

 

А що у нас говорили людям з депресією?

“Та ти просто лінишся!”

“Іди працюй і депресія пройде”

“От в наш час не було ніяких депресій!”

 

Зараз ми поступово перестаємо боятися людей з психічними проблемами. І вже не так соромно зізнатись, що ти приймаєш антидепресанти.

 

Більше того: ходити на терапію стало модно! Це говорить про те, що у вас достатньо коштів, щоб дозволити собі таку розкіш (айфоном в кредит вже нікого не здивуєш))

 

  1. Екотерапія та вплив природи на психічне здоров’я

Зв’язок з природою все частіше визнається важливим компонентом психічного здоров’я. Особливо в умовах метушні сучасного життя у великих містах. У мене влітку був проект “Ресурси Стихій” і там учасники на власному досвіді змогли відчути наскільки цілющим може бути цей зв’язок!

 

  1. Травматерапія 

Ключовою психологічною тенденцією є розуміння і лікування травм. Адже саме психотравми можуть бути в основі психічних розладів, суттєво псувати здоров’я, життя і стосунки. Це стає особливо помітно в часи війни. Коли крім того, що утворюються нові, активізуються ще й старі психотравми. Що суттєво погіршує життя

 


Отже, займатися своїм психічним здоров’ям стає не соромно і навіть входить в моду. Тепер індивідуальна чи групова терапія є такою ж нормою, як відвідини спортзалу. Іти до психолога не тоді, коли ви вже не можете спати і працювати, а просто з цікавості до свого внутрішнього світу і заради покращення якості життя

Події